Vyberáme nové bývanie

Aj tento rok je veľký záujem o hypotéky. Mladí Slováci opúšťajú dom svojich rodičov a snažia si nájsť vlastné bývanie. Bez hypotéky to ale nepôjde, ani keby majú niekoľkotisícové úspory. Podľa čoho si ale vyberať nové bývanie? Čo si konkrétne všímať pri výbere bývania?

Poloha

Ako prvé si všímajte polohu panelového domu. Ak pracujete v centre mesta a nevadí vám hluk a ruch, bolo by zbytočné uvažovať nad okrajovými časťami mesta. Zbytočne by ste si len skomplikovali cestovanie do práce. Ak práve naopak potrebujete pokoj a nevadí vám cestovať za prácou, pokojne môžete hľadať nové bývanie v okrajovejších častiach mesta, poprípade na dedine. Bývanie na dedine je ale mnohokrát lepšie. Nie je potrebné riešiť žiadne zmeny správcu, nájomné a upratovanie spoločných priestorov. Samozrejme, nie každému takýto spôsob bývania vyhovuje.

 

Stav bytovej jednotky a konkrétneho bytu

Okrem polohy by nám malo záležať aj na tom, v akom stave je konkrétny panelák a byt. Keď si budete chcieť vziať hypotéku, budete musieť mať nasporené určité percento. Nezabúdajte však, že ak budete byt rekonštruovať, budete potrebovať omnoho viac peňazí. Ak chcete v priebehu krátkej doby bývať, hľadajte len taký byt, ktorý má hlavne murované jadro, pretože práve odstránenie umakartového jadra za vymurovanie nového sa považuje za najviac nákladnú investíciu. Ani ročné vyúčtovanie nájomného vás tak neprekvapí, ako cena za murované jadro.

susedia - bývanie

Susedia

Pri výbere nového domova zohľadňujeme aj to, akých budeme mať susedov. Ak sa vám byt páči, ale v okolí nie sú dvakrát najpríjemnejší susedia, pravdepodobne si tento byt nevyberiete. Nezabúdajte sa preto pri obhliadke spýtať realitného makléra, akí susedia žijú v tesnej blízkosti bytu. Môžete mať príjemných susedov, ale môžete mať aj takých susedov, ktorí vám budú hádzať odpadky na plastové okná, budú vám neustále vyzváňať na zvonček. Jednoducho povedané, budú vám znepríjemňovať život.

Leave a reply