ako ušetriť za energie

Ventilátor pre teplo domova

Ventilátor sa zvyčajne používa na chladenie, na rozhýbanie stojaceho vzduchu v miestnosti. Použiť sa však dá aj na zvýšenie teploty a šetrenie. Prezradíme vám, ako použiť ventilátor a reflexnú fóliu, aby sme mali v izbe viac tepla.

Riešenie je Termík

Keď pustíme ventilátor, tak sa zrýchli pohyb vzduchu v priestore. Ak ventilátor dáme ku zdroju tepla, tak toto teplo dostaneme rýchlejšie do priestoru. Na tomto princípe funguje patentovaný ventilátor na radiátor Termík. Použitím série niekoľkých malých, tichých ventilátorov získame zariadenie, ktoré pomáha teplo z radiátoru dostať rýchlejšie do miestnosti. Získame tak teplo až 6násobne rýchlejšie, ako sa teplo uvoľní bez ventilátoru. Šetríme tak náklady na vykurovanie, keďže potrebujeme na vykúrenie výrazne menej energie.

ventilátor pod radiátorBežne je tento systém využívaný v prenosných elektrických ohrievačoch. Elektrické špirály sa rozohrejú a ventilátory toto teplo vháňajú do miestnosti. Rovnaký princíp využíva aj Termík. Predstavte si, že na zvýšenie teploty v miestnosti o jeden stupeň potrebujete bežne jednu hodinu. Použitím Termíku skrátite túto dobu na 10 minút. Zvyšný čas už si užívate teplo, a šetríte náklady na vykurovanie. Termík má svoj senzor, ktorý spustí ventilátor po zahriatí radiátoru. Pri použití termoregulačného ventilu sa po dosiahnutí požadovanej teploty radiátor uzavrie, a po znížení teploty radiátoru sa Termík automaticky vypne. Ventilátor pracuje len vtedy, keď je radiátor zahriaty. Toto zabezpečuje nízke náklady, vysokú účinnosť a rýchle vykurovanie. Chcete získať z radiátoru ešte viac tepla?

Straty tepla za radiátorom

Áno, je možné získať ešte viac tepla. Zamysleli ste sa nad tým, že teplo za radiátorom sa stráca? Nie je to záhada, ide len o bežný jav, keďže teplo sa dostáva do steny za radiátorom. Takto uniká až 95 percent tepla zo zadnej strany radiátoru, keďže stena absorbuje toto teplo. Riešenie, ako tomu zamedziť, je veľmi jednoduché. Existujú reflexné fólie za radiátor, ktoré zamedzia úniku tohto tepla, a odrážajú ho späť do miestnosti. Ide o fólie zo špeciálnych materiálov, používaných v leteckom priemysle, ktorých životnosť je až 60 rokov bez straty svojich vlastností. Použitím tejto fólie zvýšime úspory na teple až o 45 percent, a teplota v miestnosti sa pri rovnakom nastavení kúrenia zvýši o 1-3 stupne.

reflexná fólia na radiátor

Šetriť teplo nie je také komplikované, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí sa rozhodnúť a vyskúšať, aké je to jednoduché. Inštalácia Termíku na radiátor je veľmi jednoduchá, nie sú potrebné špeciálne nástroje. Termík sa upevní na radiátor pomocou dvoch úchytiek, a môže sa využiť jeho funkčnosť. Fóliu za radiátor je možné tiež namontovať veľmi jednoduchým spôsobom bez potreby hýbať radiátorom. Obidve pomôcky dokáže namontovať každý, práve v jednoduchosti je ukrytý úspech pri šetrení tepla.

Chcete viac tipov na úspory? Šetrite teplo, vodu aj energie a nechajte sa inšpirovať.

Leave a reply