Topper – doprajte si zase kvalitný spánok 

Budíte sa ráno rozlámaní, unavení a nič sa vám nechce? Zároveň ste šli spať skoro? Kľúč na tento problém bude vo vašej posteli. Zdá sa vám príliš tvrdá? Potom je topper presne to, čo vo svojej spálni potrebujete. Čo to vlastne je a na čo slúži?

Topper

Topper, resp. podložka na matrac je vlastne niečo ako snímateľná vrstva, ktorú rozprestriete na matrac – poskytuje polstrovanie a oporu. Ak si zaobstaráte hrubší topper, môže vám slúžiť aj ako občasný cestovný matrac. Ten môžete brať so sebou na cestu alebo si ho len tak prestrieť v obývacej izbe na zem, či pokojne ako podložku na záhradu a v kľude si ľahnúť. Funguje napríklad aj ako prístelka.

Zdroj obrázka: Andrey_Popov / Shutterstock.com 

Prečo si zaobstarať topper

Existujú dva hlavné dôvody, prečo si ľudia toppery kupujú:

  1. Zmäkčenie matraca – mnohým ľuďom sa najlepšie spí na tvrdšom matraci. Tie sú často dostatočne kvalitné, avšak ak sa vám zdá, že táto tvrdosť jednoducho nie je pre vás, topper túto situáciu vyrieši. A to aj v prípade, že máte veľkú spoločnú posteľ s partnerom.
  2. Napravenie staršieho preležaného matraca – aj starý matrac, ktorý už nie je najkvalitnejší, môže opäť získať nový kabát. Ak momentálne nemáte možnosti na nákup nových matracov, topper je skvelou alternatívou. 

Materiály topperov

Toppery môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, avšak najobľúbenejšie a najvhodnejšie sú pamäťová pena a studená pena.

Toppery z pamäťovej peny

Tento druh ponúka skvelú rovnováhu medzi pohodlím a podporou. Pena je nielen podporná, ale zároveň dostatočne mäkká a rovnomerne rozloží hmotnosť spiacej osoby. Tento topper oceníte najmä v zimnom období, keď lepšie udržuje teplotu lôžka. Nie je však vhodný pre osoby, ktoré sa viac potia. V súčasnej ponuke topperov predstavuje tento typ z pamäťovej peny napríklad Topper Visco

Zdroj obrázka: Andrey_Popov / Shutterstock.com 

Toppery z Flexifoam peny

Pokiaľ chcete zvýšiť výšku lôžka, a pritom si užiť skvelý komfort, je tento variant tou najlepšou voľbou. Avšak použiť tento topper môžete aj samostatne, napríklad ako podložku pre cvičenie či len tak na relaxovanie. Výhodou je snímateľný poťah, ktorý môžete kedykoľvek dať jednoducho dole a vyprať. Plusmi sú cena, odolnosť a priedušnosť.

Topper zo studenej peny

Tento typ oceníte najmä v lete, keďže je priedušnejší a neobklopí toľko telo. Hodí sa teda pre tých, čo sa potia. Zároveň býva tuhší, čo predstavuje riešenie pre tých, ktorí si zaobstarali príliš mäkký matrac, alebo ten ich už je trochu preležaný.

Toppery z latexu

Tento materiál má výhodu v tom, že je odolný voči roztočom a baktériám. Je vhodný pre alergikov, keďže je hypoalergénny (s výnimkou alergie na latex, samozrejme). Avšak pri dlhodobom používaní môže dôjsť k jeho opotrebeniu v dôsledku oxidácie.

Páperové toppery

Tento druh je jeden z najmäkších variantov topperov na trhu. Na dotyk sa vám môže zdať, akoby ste sa dotýkali periny naplnenej perím. Avšak, rovnako ako u tejto periny, aj u tohto typu toppera môže dôjsť k tomu, že sa na jednej strane nahromadí viac náplne a vy tak nebudete ležať rovnomerne.

Zdroj obrázka: Stock-Asso / Shutterstock.com

Funkcie topperov

Najväčšou výhodou je samozrejme fakt, že vylepšujú vašu starú posteľ, respektíve matrac, na ktorom spíte. Aké sú ďalšie funkcie a výhody?

  1. Ochrana pred baktériami – V „obyčajných matracoch“ je až neskutočné množstvo na pohľad neviditeľných baktérií a roztočov. Každý sa v noci potíme a baktérie z nášho potu idú cez obliečky a posteľné plachty priamo do matraca, v ktorom sa usadia. Topper jednoducho odoláva vlhkosti, je hypoalergénny a antibakteriálny. Tak eliminuje príznaky alergií a astmy, ktoré sú vyvolané práve mikroorganizmami vo vašom matraci.
  2. Chladí – Aj keď je váš matrac dostatočne kvalitný, možno ste si všimli, že sa na ňom v lete viac potíte. Toppery sú vyrobené z priedušnej vlny, ktorá odvádza pot z tela a zároveň vás ochladí, takže sa zobudíte úplne v pohode.
  3. Ušetríte – Každá, aj tvrdšia posteľ môže byť premenená na spanie ako v bavlnke. Nemusíte tak vyhadzovať veľa peňazí za novú posteľ či matrac, stačí tento malý kus zázraku, ktorý môže vyzerať ako matrac na matraci. A máte vybavené.

Vy ešte topper nemáte?

Leave a reply