ako ušetriť na energiách

14 jednoduchých tipov, ako ušetriť na energiách

V dnešnej dobe, plnej ekonomických neistôt, sa šetriť naozaj oplatí. Každé euro, ktoré sa pri mesačnom vyúčtovaní zvýši, môžeme odložiť, prípadne investovať do aktivít, ktoré nám vedia priniesť radosť. Jedným z najväčších "žrútov" peňazí je spotreba energie.
Nerozumné hospodárenie sa nám na konci mesiaca môže kruto vypomstiť a pritom zavedením zopár návykov do praxe sa tomu dokážeme veľmi jednoducho vyhnúť. Dnes sme si pre vás pripravili zopár tipov, ako ušetriť energiu a teda, v konečnom dôsledku, aj financie.

ako ušetriť na energiách

 1. Jednou zo základných rád, ktoré pre vás máme, je nákup úsporných spotrebičov. Aj keď sa vám môže rozdiel v spotrebe zdať banálny, medziročne sa môže pretlmočiť do nepríjemných súm. Týka sa to najmä bielej techniky - chladničiek, mrazničiek, práčok. V EÚ musí byť povinne označená ich energetická trieda, od A (nízka spotreba) po G (vysoká spotreba). Zvážte teda, či sa vám pri nákupe neoplatí o čosi vyššia investícia, ktorá sa vám ale rokmi zúročí.
 2. Dvierka otvárajte len na krátko - a to sa týka ako rúry, tak chladničky. Hotový obed vytiahnite až keď bude hotový, každým otvorením dvierok na rúre uniká teplo - skontrolovať ho teda môžete, nie však desaťkrát. Rovnako pri chladničke, ak viete, po čo si idete, zbytočne nechávať dvierka pridlho otvorené - uniká nimi chlad.
 3. Ak sme už pri tých chladničkách, ak stoja pri spotrebičoch, ktoré generujú teplo (sporák, umývačka riadu, ale hoci aj radiátor), tak potrebujú na efektívny chod viac energie. Umiestňujte spotrebiče rozumne.
 4. Do chladničiek a mrazničiek neodkladajte jedlá, ktoré sú horúce. Počkajte, kým vychladnú. Na ochladenie takýchto pokrmov musí spotrebič vynaložiť viac energie.
 5. Pri varení používajte veká na hrnce. Jedlo v takto zakrytej nádobe sa pripraví rýchlejšie, čo znamená úsporu energie.
 6. Vrstva ľadu v mrazničke znamená nárast spotreby energie. Preto je potrebné pravidelne odmrazovať. Ak sa tento jav opakuje pričasto, na vine môže byť chybné tesnenie.
 7. Umývačky a zariadenia podobného typu zapínajte iba vtedy, keď sú skutočne plné. Zbytočne plytvať elektrinou a vodou na zopár kusov riadu.
 8. Ak je váš radiátor pod oknom, resp. pri chladnej ploche, dajte na stenu zaň reflexnú fóliu, tá bude vyžarované teplo odrážať naspäť do miestnosti. Rovnako, ak máte teplovodné potrubie v miestnosti, kde sa nekúri, poriadne ho zaizolujte a zamedzíte tak energetickej strate.
 9. Aj škáry pri oknách a dverách prepúšťajú teplo. Ak tomu chcete efektívne zabrániť, dôkladne ich zaizolujte - dnes dostať izolačné pásky od výmyslu sveta, vyrobené presne za týmto účelom. Na vykúrenie miestností tak spotrebujete menej energie.
 10. Vymeňte staré žiarovky za LED žiarivky. Nielenže vydržia niekoľkonásobne dlhšie, dokážu ušetriť takmer až 80% energie. Z dlhodobého hľadiska sú teda neporovnateľne úspornejšie.
 11. Naučte sa použivať rozvodky s vypínačom. Napojte na ne spotrebiče, ktoré nemusia fungovať nonstop - televízia, počítač, fax, hi-fi veža a tak ďalej. Na noc rozvodku skrátka vypnite a nielenže ušetríte, bude sa vám aj lepšie spať!
 12. Ak si máte vybrať, medzi zariadením na baterky a takým, ktoré je možné priamo zapojiť do zásuvky, tak voľte druhú možnosť - je výrazne úspornejšia. Ak už nemáte na výber, kupujte nabíjateľné batérie, väčšinou dlhšie vydržia a sú znovu použiteľné.
 13. V kúpeľni šetrite vodou. Kým sa holíte, prípadne si mydlíte ruky, tak voda nemusí zbytočne tiecť. Rovnako je lepšie občas uprednostniť krátku sprchu pred plnou vaňou vody. Úsporné sprchové hlavice sú tiež užitočné, dokážu značne znížiť spotrebu vody.
 14. Tak ako pri umývačkách, ani práčku sa neoplatí zapínať pre jeden pár ponožiek. Počkajte si, kým sa naplní, elektrina a voda nie sú na rozhadzovanie. Dnes už dostať aj modely, ktoré ponúkajú špeciálne programy určené pre menší objem prádla.

Leave a reply