starostlivosť o trávnik

Starostlivosť o trávnik - príprava na zimu

Zima v prírode značí čas útlmu, nový život rozkvitne až na jar. Týka sa to, samozrejme, aj trávniku pri vašom dome. Ten sa v zime často zničí a potom ho už iba ťažko ratovať. Tomu sa ale dá predísť, stačí, ak ho na posledné ročné obdobie dôkladne pripravíme. Ideálne je začať po konci dovolenkovej sezóny, začiatkom jesene.

Starostlivosť o trávnik pred zimným obdovím nie je vhodné príliš odkladať, v našich končinách totižto môžu mrazy prísť zo dňa na deň a vtedy už býva zväčša neskoro. Doprajte teda svojmu zelenému kobercu zimný odpočinok v maximálnom pohodlí.
Prvé kroky

Na úvod je nevyhnutné začať vertikutáciou - prevzdušnením. Ide o odstránenie trávnej plsti, ktorá sa na zelenom povrchu v lete nahromadila. Jej zložkami sú drobná tráva, machy a buriny tvoriace súvislú vrstvu, ktorá bráni prísunu vody, slnečného žiarenia a vzduchu ku koreňom trávneho porastu. To mu, logicky, neprospieva. Navyše sa vám to môže vypomstiť v podobe rôznych nepríjemných plesní a hubových ochorení, ktoré majú počas zimy raj. Pred samotným prevzdušňovaním sa odporúča trávnik pokosiť nakrátko.

starostlivosť o trávnik

Vertikutácia je samozrejmosťou počas prípravy trávnika na prezimovanie, odporúča sa však vykonať ju aj na jar. Robíme tak pomocou špeciálnych nástrojov, každý dobrý obchod ich má v sortimente hneď viacero. Či už ide o elektrické, prípadne benzínové vertikutátory, alebo špeciálne hrable. Pomocou tohto príslušenstva vyčešeme z trávnika všetku plsť, čím mu doprajeme blahodarného vzduchu. Váš zelený koberec môže po tomto procese vyzerať mierne dezolátne, nemajte však obavy, pomáhate mu prežiť najchladnejšie mesiace.

Musíme to pohnojiť

Veľmi dôležitým krokom je aj aplikácia jesenného hnojiva. Vyberáme dlhodobo pôsobiace druhy s postupným uvoľňovaním živín, najmä tie s vysokým obsahom draslíka. Tento chemický prvok si totižto hravo poradí s mrazmi a pomáha koreňovému systému trávneho porastu, čím zvyšuje jeho odolnosť. Vhodne zvolené hnojivo navyše bráni vzniku plesní a hubových ochorení, podporuje rast a fotosyntézu a celkovo je nápomocný vyzrievaniu trávnika pred zimou.

starostlivosť o trávnik

Hnojivo môžeme rozhadzovať ručne, odporúča sa však použiť špeciálne rozmetadlá, ktoré pokryjú povrch rovnomerne, čím sa na jar vyhneme neestetickému "fľakatému" trávniku. Špecializované predajne ponúkajú aj posypové vozíky, s ktorými bude tento proces ešte jednoduchší.

Zimný spánok

Ak ste trávnik dôkladne pokosili, prevzdušnili a pohnojili, tak v zimných mesiacoch toho veľa na práci mať nebudete. Na jeseň ešte poodhrabujte popadané lístie a ešte raz skontrolujte, či ste odstránili všetku plsť. Ak si to koberec bude vyžadovať, môžete ho ešte raz pokosiť. Pri tuhších mrazoch sa vyhýbame šliapaniu po tráve, nakoľko sa steblá môže veľmi ľahko poškodiť. Vo vzniknutých preliačinách sa taktiež ľahko rodia plesne, takže žiadne skratky - prejdeme sa pekne po chodníku.

Leave a reply