starostlivosť o drevený nábytok

Starostlivosť o drevený nábytok - 7 tipov ako ho udržať dlho krásny

Nábytok v domácnosti je síce mlčanlivý a statický, aj oň sa však treba patrične starať. Samozrejme, platí to iba v prípade, ak chcete aby vám vydržal čo najdlhšie. Týka sa to predovšetkým dreveného nábytku. Tento materiál je pomerne citlivý na vonkajšie vplyvy a pri zanedbaní starostlivosti môže kvalitatívne veľmi rýchlo stratiť hodnotu a funkčnosť. Dnes si teda spomenieme 7 základných tipov, ako zlepšiť starostlivosť o drevený nábytok.
1 | Pozor na vlhkosť

Drevený nábytok umiestnený vo vlhkom prostredí veľmi rýchlo začne strácať na kvalite. Je potrebné udržovať ho v suchu, čiže aj akékoľvek rozliate tekutiny a nápoje je nevyhnutné okamžite utrieť. Nepoužívame na čistenie parné prístroje.

 

2 | Nosnosť

Na drevo neumiestňujeme priťažké predmety, resp. také, ktoré by svojím tvarom mohli deformovať reliéf nábytku, prípadne ho poškodiť iným spôsobom.

čistenie dreveného nábytku

 

3 | Čistiace prostriedky

Pri čistení je vhodné použiť také prostriedky, ktoré sú určené primárne na drevené povrchy. Vždy si pozorne prečítame zloženie a inštrukcie na etikete. Používame pri ňom kefu, prípadne handričku, no dávame si pozor, aby ich povrch drevo nepoškriabal, resp. inak neznehodnotil.

 

4 | Ochrana lakmi a olejom

Drevo je možné ošetriť aj rôznymi lakmi a olejmi. Tu už záleží na tom, z akého druhu dreva je váš nábytok. Predtým, než na drevo nanesieme akýkoľvek prostriedok, dôkladne si preštudujeme príbalové informácie, resp. etiketu. Ošetrujeme zásadne iba očistený nábytok. Aplikáciou lakov, olejov a ďalších náterov bránime predovšetkým popraskaniu a plesniam.

starostlivosť o drevený nábytok

5 | Voskovanie

Voskovanie dreva je tiež vhodným spôsobom ochrany, zároveň dodá nábytku lesk. Prípravok nanášame penovou, prípadne inou mäkkou handričkou. Opäť dbáme na dodržiavanie postupu. Nemali by sme vynechať žiaden kus povrchu, nech je chránený komplexne. Absorbovanie vosku trvá zvyčajne aspoň tých 24 hodín.

 

6 | Poškodenia

Drobné mechanické poškodenia ako ryhy, škrabance a podobne sa dajú zamaskovať buď korekčnou fixkou, prípadne použitím špeciálneho korekčného vosku.

 

7 | Skrutky

Šrauby v nábytku je nutné pravidelne doťahovať, predchádzame tým popraskaniu a pokriveniu dreva a je jeden z najčastejšie zanedbávaných úkonov, ktorý vyžaduje starostlivosť o drevený nábytok.

 

Leave a reply