skalky - pýcha záhrady

Skalka - kamenná pýcha vašej záhrady

Záhrada rodinného domu by mala byť oázou pokoja, miestom, kam chodíme zrelaxovať a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Preto je dôležitá aj jej estetická stránka, pekné prostredie je balzamom na dušu.

Niekto vysádza pestrofarebné okrasné rastliny, iný si postaví altánok a v poslednej dobe je čoraz populárnejším doplnkom skalka. Ide o obľúbený záhradný prvok, inšpirovaný divokou prírodou. Dá sa naaranžovať na stovku rôznych spôsobov a každý si nájde ten svoj. Dnes si teda povieme niečo o tom, ako si na záhrade správne založiť skalku.

Pred samotným zakladaním

skalka - pýcha záhrady

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že aj menšia skalka zaberá pomerne dosť priestoru, preto musíme disponovať dostatočne veľkou záhradou. Výhodou je nerovný, svahovitý terén, oproti rovinke sa na ňom skalka zakladá jednoduchšie. Stavať môžeme prakticky kedykoľvek, ak začíname v jeseni, tak rastlinky je ideálne vysádzať na jar.

Ak už teda máme vybranú lokalitu, dôkladne ju zbavíme buriny a povytrhávame trávnik aj s korienkami. Plochu je možné vystlať fóliou, aby sme do budúcnosti zabránili prerastaniu neželanej zeliny, nie je to však nutnosť. Nasleduje drenážna vrstva na odvádzanie prebytočnej vody (pri štrkovitej pôde nie je potrebná) - povrch vysypeme hrubým pieskom, prípadne kamennou drťou. Na to nasypeme zeminu o hrúbke cca. 10 - 20 centimetrov. Tú necháme približne dva týždne uležať a až potom začneme s ukladaním kameňov.

Hor sa do práce!
Samotná výstavba začína osádzaním väčších kameňov. Tie by mali byť jedného druhu, prípadne by sa vizuálne nemali príliš biť. Ukladáme ich prirodzene, tak ako ich vidíme v prírode. Každý kus si obzrieme zo všetkých strán a na povrch zvolíme tú, ktorá nám esteticky najviac vyhovuje (tvarom, vzorom, štruktúrou). Do pôdy kamene vkladáme najširšou plochou, v zemi by mali byť zhruba dvoma tretinami. V prípade potreby je väčšie kusy možné upevniť menšími, nechávame však medzi nimi štrbiny, do ktorých vysadíme skalničky. Nezabúdame ani na väčšie a kobercové rastliny, ktorým necháme širšiu voľnú plochu.

Pri väčších skalkách je potrebné myslieť dopredu - konkrétne na to, že pri starostlivosti o nich sa budeme musieť pohybovať medzi skalami. Urobíme si teda zopár cestičiek, prípadne zvolíme väčšie ploché kamene, ktoré nám poskytnú potrebnú oporu.

Sadíš, sadím, sadíme

skalka - pýcha záhrady

Ak už máme kamenný pôdorys hotový, pristúpime k samotnému vysádzaniu rastlín. Predtým, než k tomu ale pristúpime, musíme dôkladne zvážiť výber skalničiek. Volíme rastliny, ktorým sa u nás darí a dokážu v tunajších podmienkach dorásť do krásy. Zároveň chceme, aby naša skalka kvitla čo najdlhšie, nech nám susedia závidia po celý rok. Vyberáme teda rastliny s rôznou dobou kvitnutia, kombinujeme letničky a trvalky. Každý si dokáže nájsť svoj druh, pokojne sa pri voľbe skalničiek vybláznite. Po výsadbe vysypeme voľné miesta okolo rastlín štrkom.

Ak si pri výbere rastliniek neviete dať rady, prinášame vám zopár osvedčených tipov - pieris, prvosienka najmenšia, astra alpínska, horec, silenka, tarička, plesnivec alpínsky, andromédka, phloxy, arabis, rododendron, zvonček bradatý a podobne. Tie môžeme kombinovať aj s drobnými drevinami a zakrpatenými ihličnanmi. Vyhýbame sa expanzívnym rastlinám, ktoré rastú na úkor svojich susedov, prípadne ich svojou veľkosťou zatienia. Ak si nie ste istí, či sa rastline vo vašej skalke bude dariť, skonzultujte voľbu s niekým skúsenejším.

Starostlivosť o skalku

Alfou a omegou starostlivosti o vašu záhradnú pýchu je pravidelné odstraňovanie buriny. Ideálne už v počiatkoch jej rastu. Ak nechceme mať príliš prebujnenú skalku, tak po odkvitnutí odrežeme rastlinám kvety, aby sa nevysemenili po celom okolí. Rýchlo rastúcim druhom pravidelne skracujeme výhonky, nech ich dospievanie trošku pribrzdíme.

Pri kvalitne zvolenom substráte nie je skalku potrebné prihnojovať aj niekoľko rokov. Ak však začne ich rast stagnovať, môžeme vhodné hnojivo použiť raz ročne. Väčšina skaliek si vystačí s vlahou zo zrážok, zalievame ich iba krátko po vysadení a počas suchých období, najmä v lete.

Leave a reply