podlahové kúrenie

Výhody a nevýhody podlahového kúrenia

Podlahové vykurovanie sa čoraz častejšie stáva bežnou súčasťou novostavieb. Časy, kedy dominovalo ústredné kúrenie sa pomaličky končia. Vykurovacie systémy zabudované v podlahe dokážu veľmi efektívne vyhriať celú miestnosť. Či už ohrevom vody, alebo pomocou elektriny, teplo sálajúce z dlážky stúpa nahor, čím rovnomerne vykuruje priestor. Postupne sa pritom ochladzuje, čiže na úrovni hlavy nekomplikuje dýchanie. Moderné podlahové vykurovacie systémy dokonca dokážu miestnosť aj ochladzovať.

Ako každá súčasť domácnosti, aj podlahové vykurovanie má svoje pre a proti. Pri jeho výbere by mal človek zvážiť viacero aspektov, nech nekúpi mačku vo vreci. Prinášame vám teda súpis výhod a nevýhod inštalácie takýchto vykurovacích systémov v domácnosti.

Výhody podlahového kúrenia

Takéto systémy patria k energeticky úspornejším alternatívam. V porovnaní s klasickými radiátormi síce generujú menej tepla, avšak vysielajú ho do miestnosti rovnomerne - čiže ušetria paušálne náklady a pritom sú aj efektívnejšie.

Sálaním do miestnosti predstavuje nerušivý a komfortný spôsob vykurovania. Teplo prúdi rovnomerne do celej izby, čím ju zásobuje príjemnou atmosférou. Dochádza aj k ohrevu stien, od ktorých sa ohreje okolitý vzduch. Človek tak vstúpi do prirodzene teplého prostredia.

Podlahové kúrenie je skryté, nepôsobí teda ako päsť na oko - čo sa často stáva v prípade radiátorov. Nenarušuje teda charakter miestnosti, v ktorej je nainštalované. Čo znamená aj viac priestoru, nakoľko nikde nič nevyčnieva a nezavadzia.

Stuchnutý teplý vzduch z radiátorov cirkuluje v miestnosti dlhú dobu. Podlahové kúrenie však sprostredkúva nepretržitý prúd vzduchu, ktorý dodatočne miestnosť ohrieva, avšak zároveň ju zanecháva čerstvou. Sálanie nevíri prach, čo ocenia najmä alergici. Navyše, znižuje vlhkosť v miestnosti, čím nedáva šancu rôznym roztočom. Vykurovacie systémy zabudované v podlahe sú teda zdravším variantom.

Tento typ kúrenia si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Väčšinou všetko začína a zároveň končí jeho inštaláciou v domácnosti.

Nevýhody podlahového kúrenia

podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie nie je vhodné pod každý typ podlahy. Platí, že čím je nášľapná vrstva (teda podlaha) väčším izolantom, tým menej efektívne bude vykurovanie zabudované pod ním. Ideálne sa teda hodí pod keramickú resp. mramorovú dlažbu, ktoré sú tepelne vodivé. Nebýva kompatibilné s drevenou podlahou, avšak novšie systémy sú už o čosi prispôsobivejšie, teda za určitých podmienok dokážu pracovať aj s laminátom. Rovnako sa neodporúča na dlažbu s kúrením dávať hrubé koberce, ktoré teplo neprepúšťajú.

Počiatočná investícia je o čosi vyššia, než pri konvenčných vykurovacích systémoch. Zaobstarávacie náklady sú teda menšou prekážkou, ktorá sa však rokmi používania zúročí v poplatkoch za energie.

Montáž musí prebehnúť pod dohľadom odborníka. Nejde totižto o žiaden jednoduchý systém, ktorý nainštalujete pomocou návodu. Jeho poruchy sú vzácne (ak je nainštalované kvalifikovaným pracovníkom), avšak ak sa vyskytnú, je nutné podlahu "otvoriť".

Nie každý druh nábytku sa s ním dobre znáša. Nemalo by byť pod trvale zastavanými plochami, akými sú napríklad vstavané skrine, či postele. Rovnako sa odporúča tepelne odizolovať klavír, ktorý sa pravidelným sálavým pôsobením tepla môže znehodnotiť.

Leave a reply