mobilné klimatizácie

Stručný sprievodca výberom mobilnej klimatizácie

Najskôr chladiť, neskôr vykurovať. Možno. Pretože aj také klimatizácie sú na trhu. Tento článok ale bude venovaný mobilným klimatizáciám, ktoré sú asi najvhodnejšou voľbou, ak chcete klimatizovať len tam, kde je to treba a bez zbytočných stavbárskych zásahov.

 klimatizácia

Mobilné klimatizačné jednotky sú veľmi kompaktné a ich veľká výhoda spočíva v tom, že sú prenosné. Dnes už na trhu nájdete zariadenia, ktoré sa svojou veľkosťou podobajú vysávačom, takže ich prenos naozaj nie je problémom. Plusom je aj ich dizajn, čoho dôkazom sú napríklad mobilné klimatizácie Olimpia Splendid – vďaka jemným, oblým tvarom pôsobia veľmi elegantne a nenútene.

Princíp fungovania

Tieto klimatizácie pracujú na princípe nasávania vzduchu z miestnosti, ktorý prúdi cez vlhký filter v zariadení a chladnejší sa vracia späť. Istý objem nasatého teplého vzduchu však prúdi von z miestnosti. To zaisťuje vzduchovod – hadica, ktorá sa dá prestrčiť otvoreným oknom. Možnosťou, nie nutnosťou, je vybudovanie zhruba 15cm veľkého otvoru do steny, kadiaľ sa hadica prestrčí. Klimatizácia tohto typu je teda vhodná najmä ako operatívne riešenie na klimatizovanie jednej miestnosti.

Chladiaci výkon

Pri každej klimatizácii predstavuje chladiaci výkon dôležitý parameter, od ktorého sa môže odvíjať kúpa zariadenia. Riaďte sa podľa rozmerov miestností, v ktorých klimatizáciu plánujete používať. Vynásobením výšky, šírky a dĺžky miestnosti zistíte jej objem, ktorý vynásobte číslom 50. To je hodnota výkonu vo W, ktorá pripadá na 1m3. Občas majú mobilné klimatizácie v rámci chladiaceho výkonu uvedené hodnoty v jednotkách British Termal Unit (BTU). Na webe nájdete niekoľko online konvertorov, ktoré zabezpečia ich konverziu do zrozumiteľnejších hodnôt Wattov.

Na záver

Okrem vyššie uvedeného je výhodou tohto typu klimatizácií ich cena a fakt, že na prevádzku vyžadujú len prívod elektrickej energie. Modernejšie typy sú prispôsobené dokonca na vykurovanie, zvlhčovanie vzduchu a majú regulovateľný smer a intenzitu fúkania vzduchu. Ak kupujete lacnejší prístroj, počítajte s jeho vyššou hlučnosťou (prijateľná hranica je na úrovni 40-50db).

Leave a reply