kuchynská linka

Ako vybrať materiál na kuchynskú linku?

Kuchyňa je miestom, kde trávime značné množstvo času. Práve odtiaľto totiž pochádzajú všetky tie rozvoniavajúce dobroty. Kulinársky zážitok je veľmi úzko prepojený s prostredím, v ktorom jedlo samotné vzniká. Podmienky pri jeho príprave totižto musia spĺňať určitý štandard, iba tak je výsledok uspokojivý.

Dominantou kuchyne je nepochybne kuchynská linka, práve ona disponuje všetkými tými spotrebičmi a úložným priestorom, ktorý pri varení využívame. Je preto dôležité pri jej výbere dôkladne zvážiť všetky pre a proti. Týka sa to najmä výrobného materiálu a práve to je téma, ktorej sa dnes budeme venovať.
Je to vlastne dôležité?

Kuchynský nábytok má byť nielen ergonomický a oku lahodiaci, musí byť aj kvalitatívne prispôsobený čeliť všetkým potenciálnym výzvam. Je totiž pravidelne vystavovaný záťaži, premenlivým teplotám, pare, vlhkosti a iným nástrahám. Musí sa teda vedieť s nimi vysporiadať, jeho životnosť je kľúčovým faktorom pri výbere. Týka sa to aj používania zásuviek a kuchynských dvierok, nechceme predsa aby sa častým otváraním opotrebovali už po roku. A v neposlednom rade musí byť aj dobre umývateľný, s čím bude nepochybne súhlasiť každá gazdiná.

Praktický laminát

Lamino je v súčasnosti veľmi populárnou voľbou, najmä pre svoju cenovú prístupnosť. Predstavuje lacnejší a praktickejší variant k drahým masívom. K dispozícii máte množstvo farebných odtieňov, na svoje si teda príde každý. Má hladký povrch a pevný, nemenný tvar. Odoláva vysokým teplotám (aj keď neodporúčame priamo naň položiť nedávno odstavený hrniec) aj mechanickému poškodeniu, je teda vhodný aj na krájanie. Poradí si aj s vlhkosťou, no nerád je dlhodobo namočený.

Drevovláknitá kvalita

kuchynská linka

Často používaným materiálom pri výrobe kuchynských liniek je tzv. MDF, teda veľmi husto lisované drevovláknité dosky s kompaktnou štruktúrou. Sú odolnejšie než masív, navyše nepodliehajú takým častým zmenám tvaru. Ich obrovskou prednosťou je možnosť úpravy povrchu frézovaním, brúsením, lakovaním a podobne. Na takúto dosku si môžete jednoducho zhotoviť rôzne profily a motívy. Oproti laminátu sú ešte o čosi odolnejšie, no taktiež neznášajú dobre dlhodobý vplyv pary a vlhkosti.

Dôležité hrany

kuchynská linka

Pri výbere akéhokoľvek materiálu na kuchynskú linku je veľmi dôležité všímať si opracovanie hrán nábytku. Navonok sa môže zdať o banálny detail, dokáže však značne predĺžiť životnosť celej súpravy. Vo všeobecnosti platí, že spoľahlivý nábytok nemá lepené hrany. Za kvalitu si ale väčšinou priplatíte. Ak už volíte linku s lepenými hranami, všímajte si druh lepidla, ktorým sú ošetrené - najmä to, ako zvláda vysoké teploty. Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa obráťte na kvalifikovaného človeka. K dlhodobo najodolnejším patria tzv. ABS hrany.

Leave a reply