balkon - inspiracia

Ako vdýchnuť balkónu život

Balkón je nielen miestom na obdivovanie okolia, prípadne provizórna ventilácia, je to aj zátišie, kde človek môže ničím nerušený relaxovať a na pár momentov vypnúť. V panelákoch často plní aj úlohu akéhosi skladu, nakoľko sa tam v mnohých prípadoch zvyknú odložiť veci, ktoré majú iba sezónne využitie (korčule a rôzne iné športové náčinie, stoličky a podobne).

Existuje ale mnoho spôsobov, akým svoj balkón prerobiť tak, aby sa stal akousi oázou, miestom na čerpanie inšpirácie a takým naším osobným kútikom. My vám prinášame zopár rád, ktorých aplikáciou môže váš balkón nabrať druhý dych.

V kontakte s prírodou

Balkón nám poskytuje dostatok čistého vzduchu a sme oveľa bližšie k prírode, avšak na tomto aspekte sa dá aj stavať. Zbavte sa napríklad obyčajnej balkónovej dlážky a vysypte si podlahu dekoratívnymi kamienkami, prípadne pieskom. Na to položte nejakú drevenú podložku a hneď všetko vyzerá ináč. Zeleň nesmie chýbať, pridajte teda zopár kvetín a váš balkón sa stane akousi provizórnou bytovkovou záhradou, kde môžete pokojne relaxovať. A pokojne si tam môžete dopestovať rôzne bylinky a menej náročnú zeleninu či ovocie.
Miesto na meditáciu

Ak ste zabehnutí v hektickom životnom tempe a zastaviť sa vám podarí len málokedy, musíte si každú voľnú sekundu vážiť. Vtedy je potrebné oddýchnuť si, nabrať elán a energiu a čeliť novým výzvam s čistým štítom. Ideálnym spôsobom, ako spomínané dosiahnuť, je meditácia. Vyčistite si celý balkón, iba doprostred dajte žinenku, resp. matrac alebo deku, a na ňu väčší vankúš. Obklopte sa sviečkami, prípadne doplňte zopár nerušivých minimalistických dekorácii a máte ideálne miesto na duševnú aj fyzickú regeneráciu. Prípadne si na balkóne zriaďte čitateľský kútik - jedna pohodlná stolička s dekou, kvet, stolík na kávu, resp. čaj a môžete sa strácať v príbehoch.

Záplava farieb

Ak obľubujete pestré farby a radi experimentujete s rôznymi kombináciami, tak nič vám nebráni vyblázniť sa aj na balkóne. Rozprestrite na podlahe viacfarebný koberec, na stôl dajte pestrý obrus a rovnako postupujte aj pri poťahoch na stoličky. K tomu zopár farebných dekorácii - vázy, lampáše, kvetináče - a máte postarané o farebné more. Takáto výzdoba vám vyčarí úsmev na tvári aj vtedy, keď je obloha zatiahnutá a po slnku ani chýru ani slychu.

Menej je niekedy viac

V duchu tohto motta si môžete zariadiť aj balkón. Nemusíte ho mať kadečím prepchatý, v jednoduchosti je krása. Tak napríklad, zoberte ľahké skladacie stoličky, k tomu dopasovaný stolík s obrusom, jednu kvetinu a máte šikovný kútik na oddych. Ak máte to šťastie, že vlastníte väčšiu lodžiu, tak si tam dajte jednu pohovku, resp. sedačku, zopár vankúšov, menší stolík na vyloženie nôh a miesto na relax je na svete. Väčšia priestrannosť vám dodá pocit slobody a to platí aj pre balkón, nechajte ho dýchať.

 

Leave a reply