feng šuej - Feng Shui

Základy feng shui pre váš domov

Dnes sa zrejme nájde už iba málo jedincov, ktorí sa nestretli s pojmom feng shui (šuej). Ide o staré čínske učenie, ktoré v preklade znamená vietor a voda. Hovorí predovšetkým o prúdení rôznych síl a energií, z ktorých najvýznamnejšia je čchi, ktorú vyžarujú ľudia, objekty, rastliny, zvieratá, materiály, farby a mnoho ďalšieho. Sú veci, ktoré túto energiu pohlcujú a potom tie, ktoré podporujú jej vlnenie v priestore. A preto by ste mali zvážiť aký nábytok a bytové doplnky použijete.
Čo je feng shui?

Podstatou feng shui je vytvoriť harmóniu, ideálne miesto v prostredí na pobyt človeka. Toto učenie skúma vzťah medzi ľudským a prírodným aspektom, identifikuje kladné a záporné energetické zóny. Tie vplývajú na budovanie kariéry, zdravie, medziľudské vzťahy, odpočinok, financie a veľa ďalších vecí. Dnes sa feng shui využíva predovšetkým na interiérový dizajn a návrh obytných priestorov.

feng šuej / feng shui materiály

Úloha elementov vo feng shui

Feng shui rozlišuje päť základných prvkov: vodu, zem, oheň, drevo a kov. Harmónia v určitom priestore nastáva vtedy, ak je v ňom prítomný každý jeden a sú v rovnovážnom stave. Ak jeden prvok nad ostatnými dominuje, alebo je ho, naopak, nedostatok, dochádza k narušeniu harmónie. Učenie feng shui si zakladá na tom, ako v ľudskom okolí vytvoriť rovnovážny priestor.

 

Každý z týchto elementov má svoje pridružené farby, tvary a vlastnosti:

  • voda - zlepšuje medziľudskú komunikáciu a vplýva aj na tok financií; čierna, tmavomodrá; krivky, oblúky, nesúmerné tvary
  • zem - prináša stabilitu a pokoj, pomáha vnímaniu; hnedá, žltá, oranžová; ploché, nízke, pravouhlé tvary
  • oheň - zvyšuje vášeň a intenzitu, rozhýbe priestor; červená, žltá, purpurová; trojuholníky a ďalšie ostré tvary
  • drevo - nové začiatky, napomáha pokroku; zelená, svetlomodrá; úzke, vysoké tvary
  • kov - pomáha koncentrácii a odhodlaniu dokončovať veci, prečisťuje myšlienky; zlatá, strieborná, biela, sivá; klenby, oválne a okrúhle tvary

 

Dôležitý je tiež tzv. tvoriaci cyklus, v rámci ktorého každý element podporuje a tvorí ďalší. Schéma je následovná: oheň tvorí zem, zem tvorí kov, kov tvorí vodu, voda tvorí drevo, drevo tvorí oheň. Tento cyklus sa používa v priestoroch, kde je potrebné zvýšiť prítomnosť nejakého prvku. Feng shui rozlišuje tiež ovládací a deštrukčný cyklus. Prvý sa využíva vtedy, keď je potrebné v priestore znovunastoliť rovnováhu, druhý hovorí o hubivom vzájomnom vplyve elementov.

minimalizmus a feng šuej

V praxi

Energia vody pomáha prinášať výhodné finančné príležitosti, stimuluje kariérny rast. Človek si teda do pracovne v domácnosti môže umiestniť napríklad akvárium, prípadne obraz mora či jazera. Zemský element je pokojnejší, farby detskej izby teda môžeme namaľovať na oranžovo, čo prispieva k relaxácií a zdravému spánku.

Aplikácií feng shui v praxi je veľké množstvo, uvedené príklady sú len okrajové. Do hry pri interiérovom dizajne podľa tohto učenia vstupujú napríklad aj svetové strany a ich interakcia s elementami a ďalšími dôležitými faktormi.

Leave a reply