farba do interiéru

Ako si vybrať správnu farbu do interiéru?

Prišiel ten správny čas a vy ste sa rozhodli vymaľovať si interiér. Chválitebné! Ide o naozaj super nápad, ktorý nepochybne dokáže oživiť váš životný priestor - ak, samozrejme, postupujete rozumne. Ak ste v živote nič podobné nerobili, tak sa vám na úvod môže zatočiť hlava z množstva izieb, ktoré je potrebné vymaľovať a z ešte väčšieho počtu farieb k dispozícii.

V prvom rade nesmiete zabudnúť na to podstatné, výsledok sa musí páčiť najmä vám a vašim blízkym. Výber farieb je teda veľmi subjektívny, aj keď existuje zopár rád, pomocou ktorých sa pri tomto procese môžete orientovať.

Na čo myslieť na úvod

farba do interiéru

Predtým, než pristúpite k samotnej voľbe jednotlivých farieb, mali by ste zvážiť niektoré veci a učiniť isté rozhodnutia.

V prvom rade - čo všetko idete maľovať? K každú izbu, alebo len časť interiéru? Je totižto rozdiel, či budete farbu stien prispôsobovať už vymaľovaným izbám, alebo začínate, v podstate, od piky. Pre účely tohto textu predpokladajme, že sa jedná o druhý prípad.

Veľmi dôležitá je voľba farebného tónu. Vo všetkých izbách, ktoré budete maľovať, by ste si mali vybrať či zvolíte teplý, studený, alebo neutrálny. Každý totižto odlišne vplýva na náladu. Teplé farby vyvolávajú hrejivé, útulné pocity, neutrálne vás stimulujú a osviežia, zatiaľčo studené urobia izbu jasnou, ideálnou na ničím nerušenú prácu.
Svoju rolu hrá aj odtieň farby, ktorý rovnako ovplyvňuje pocity z izby. Svetlé farby dokážu miestnosť opticky zväčšiť, sýte, intenzívne odtiene dodajú aj veľkému priestoru nádych domáckosti. S ich výberom súvisí aj sila svetla v miestnosti a to, či je umelé, alebo prirodzené. V presvetlenej, slnečnej izbe sú sýte farby ešte výraznejšie. V tmavších miestnostiach vyniknú svetlejšie tóny.

S týmito voľbami vám dokáže pomôcť vzorkovník, ktorý je k dispozícii v takmer každej špecializovanej predajni. Priložte farebný pásik ku stene a pozorujte, ako na vás vplýva, ako sa s ním hrá svetlo. Prípadne začnite s maľovaním v jednej z menších izieb a overte si, ako to vyzerá v praxi.

Začíname maľovať

Jedným zo spôsobov, ako sa k tejto výzve postaviť, je začať s maľovaním v najväčšej miestnosti, ktorou je zvyčajne obývačka. Zvoľte si vytúženú farbu a pustite sa do práce. Steny v ďalších izbách (minimálne v rámci poschodia) by mali byť vymaľované v príbuzných odtieňoch a farbách - zaručíte tým, že aj keď bude mať každá miestnosť osobitný nádych, dohromady budú spolu ladiť. Spájajúce miestnosti, akými sú chodby, môžete namaľovať neutrálnymi farbami.

Ak máte dvojposchodový dom, prípadne byt, pouvažujte nad rozličnými farebnými náladami. Spodné podlažie, na ktorom trávite väčšinu voľného času, nech je plné teplých farieb. Naopak, vrchné - kde sa nachádza pracovňa - nech je vymaľované neutrálne, aby vás nič nerušilo pri koncentrácii. Pamätajte, farebný efekt sa musí páčiť vám.

Ako na nás vplývajú jednotlivé farby?

farba do interiéru

Nepochybne viete, že v praxi funguje aj istá psychológia farieb, teda to, aký na nás majú účinok. Aplikuje sa na webových stránkach, v reklame, rovnako to platí aj u vás doma.

Začnime červenou farbou, tá je vášnivá a impulzívna. Dodáva energiu a silu, človeka stimuluje, zrýchľuje dych, je teda ideálnou voľbou do miestností, kde sa predpokladá zvýšená aktivita.

Žltá farba má rovnako stimulačné účinky, napomáha pamäti, opticky zväčšuje miestnosť, dokáže človeka uvítať. Avšak pozor, príliš sýta žltá pôsobí útočne.

Upokojujúce sú odtiene modrej. Človek pri nich zrelaxuje myseľ aj telo. Ideálne do miestností na oddych, ako napríklad do spálne, či detskej izby. Príliš veľká modrá plocha môže však pôsobiť až únavne.

Farbou prírody je zelená. Upokojuje a osviežuje, podporuje zdravý úsudok a rozvážnosť. Má priaznivé účinky na zdravie človeka, napomáha regenerácii.

Oranžová sprostredkúva radosť a teplo. Potláča depresie a vyvoláva radostné pocity a spomienky - ide o najveselšiu farbu. Navodzuje pohodu a priateľstvo.

Ak potrebujete priestor opticky zväčšiť, siahnite po bielej. Skrýva v sebe celé spektrum pocitov, idealizmus, neohraničenosť, nádej. Pôsobí nerušivo a je teda vhodná do pracovní.

Tagsfarba

Leave a reply