ako si vybrat altánok

Ako postupovať pri výbere altánku

Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí majú pri dome veľkú záhradu, no zatiaľ ju ešte nezdobí altánok, seriózne pouvažujte nad tým, že si jeden zaobstaráte. Takýto posed na čerstvom vzduchu, ktorý vás navyše ochráni pred vyčíňaním počasia, je totižto na nezaplatenie.

Altánok, resp. besiedka, je otvorená (alebo polootvorená) záhradná stavba s prístreškom. Svoje korene má v dávnej minulosti a jeden trónil dokonca aj na záhrade prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona. Poďme si teda povedať niečo o tom, ako postupovať pri výbere toho správneho typu.

ako si vybrat altánok

Sto ľudí, sto chutí

Altánkov existuje od výmyslu sveta. Môžu mať kruhový, štvorcový, šesť- aj osemuholníkový pôdorys, prípadné rozličné atypické variácie. Jeho spodná časť môže byť ohraničená stenami, ale môže byť aj otvorená, vrch väčšinou poskytuje pohľad na okolie altánku. Existujú rôzne druhy podkladov, aké sa pri ich stavbe dajú využiť - drevo, dlažba, betón, dekoratívne kamienky a podobne. Môže v ňom byť záhradný nábytok, no nemusí. Celkové vyznenie altánku závisí od materiálu, z ktorého je zhotovený a od miesta, kde stojí. Pri stavbe toho svojho vysnívaného sa môžete dosýtosti vyblázniť, existujú nespočetné kombinácie spomenutých aspektov.

Kam ho postaviť?

ako si vybrat altánok

Umiestnenie altánku je veľmi subjektívne, rátajte však s tým, že zaberá pomerne dosť priestoru, preto by ním vaša záhrada mala disponovať v hojnej miere. Pri polohovaní altánkov sa zvykne využívať symetria, nie je to však pravidlom. Táto stavba je však vo väčšine prípadov dominantou záhrady, preto na to je potrebné pri umiestňovaní myslieť. Môže stáť v tieni stromov, pri maličkom záhradnom jazierku, na kopci a podobne - fantázii sa medze nekladú.

Materiál

Logickou voľbou materiálu je drevo. Rôzne odtiene a druhy sa nádherne dopĺňajú s prírodným koloritom, v akom sa nachádza. Drevené altánky môžu byť mohutné, ale aj štíhle, vždy však pôsobia romanticky a elegantne. Tvárnosť a iné mechanické vlastnosti kovov ich taktiež predurčujú k stavbe altánkov. Ideálne vtedy, ak máte na záhrade aj iný kovový nábytok, napr. lavičky. Využitie rôznych zliatin prináša do stvárnenia altánkov celé spektrum nových možností.

ako si vybrat altánok

Strecha - koruna altánku

Práve strecha výrazne určuje štýl altánku. Pri pohľade zvonku je prvou vecou, ktorá človeka upúta a zapôsobí naň. A podobne ako pri altánkoch samotných, aj pri ich strechách existuje kvantum spôsobov realizácie. Môžu byť kupolovité, otvorené, hranolovité, šindľové, doskové, no skrátka - na svoje si príde každý. Vo väčšine prípadov bývajú strechy istým spôsobom ozdobené, čím dostávajú noblesu a umelecký nádych. Môže sa jednať o rôzne špice a hroty, výplety, kreácie rôznych tvarov a dokonca aj sošky a obrazce.

Aký podklad zvoliť?

Nesmierne dôležitou súčasťou altánku je jeho podklad. Ten je potrebné vybrať ešte predtým, než začneme rozmýšľať nad akýmikoľvek inými parametrami. Ide totižto o základ altánku, nosný aspekt, na ktorom celá vec stojí (alebo, nedajbože, padá). Pamätajte na to, že pri výbere akéhokoľvek podkladu je dôležitý dobre zarovnaný a ošetrený terén, na ktorom bude altánok stáť.
Z materiálov opäť dominuje drevo, ktoré je prirodzenou voľbou k typickému záhradnému altánku. Pri výbere dbajte na to, aby išlo o kvalitný a trvácny podklad, ošetrený rôznymi lakmi a nátermi, ktoré zabezpečujú odolnosť voči poveternostným podmienkam a škodcom.
Populárnou je taktiež dlažba, resp. betón. K dispozícii sú rôzne tvary, ktoré môžete výzorov napasovať k zvyšku altánku. Ak sa nebojíte experimentovať, môžete si vybrať aj kamienkový podklad, prípadne rôzne iné varianty, ktoré vášmu altánku dodajú osobitý šmrnc. Nezabúdajte totiž na to, že altánok sa musí v prvom rade páčiť vám.

Leave a reply