ako vybrať podlahu do bytu či domu

Ako vybrať podlahu do bytu či domu?

Podlaha je jedným z najdôležitejších prvkov v dizajne. Neustále po nej kráčame, mala by teda byť príjemná na dotyk aj výzor, podľa možností nešmykľavá, nech zamedzíme nehodám. Zároveň musí byť odolná, pretože je pravidelne vystavovaná tlaku. V dnešnej dobe má človek na výber množstvo spôsobov, akými si "pokryť" zem. Koberec, dlažba, drevená podlaha, PVC? Jednému by sa z toho hlava zatočila. Dnes sa jednotlivých povrchom pozrieme na zúbok aby ste si vedeli bez problémov vybrať podlahu do vášho domova.
Koberec

koberec - mäkké podlahy

Dlhodobo populárna voľba. Pred jeho samotnou kúpou si treba premyslieť kam ho dáme a tomu prispôsobiť jeho veľkosť, tvar a materiál. Koberce tlmia zvuky v miestnosti, dodávajú jej domácky nádych a vzbudzujú pohodu. Zároveň ponúkajú príjemný dotyk na chodidlá, sú protišmykové a pri úrazoch tlmia náraz. Sú k dispozícii vo veľkom množstve farieb a vyhotovení, človek si teda má z čoho vybrať. Je však potrebné sa o nich starať a dôkladne ich čistiť, ináč napomáhajú šíreniu baktérii.

Parkety

parkety a drevené podlahy

Drevená podlaha je ďalšou obľúbenou alternatívou. K dispozícii máte väčšie množstvo druhov, všetky vzbudzujú pocit kontaktu s prírodou - čo je jeden z hlavných dôvodov ich výberu. Miestnosti pridávajú rustikálny a útulný nádych, majú pomerne dobré izolačné vlastnosti. Neznášajú sa však s vlhkosťou a pravidelným namáhaním sa môžu poškodiť. Pozor si treba taktiež dávať na ich vydúvanie.

PVC

ako vybrať podlahu - vinyl

Vinylové podlahy majú vysokú odolnosť voči nečistotám, mastnote a rôznym ďalším vplyvom, sú teda vhodné predovšetkým do predsiení, ale aj kuchýň a obývacích izieb. Sú mäkké, no zároveň dostatočne odolné pri páde ťažkých predmetov. Dostatočne hrubá vrstva PVC zaručí tichú a mäkkú chôdzu. Lacnejšie varianty sa rýchlo "vyšliapu", rozumnejšie je teda zvoliť kvalitnejšiu podlahu takéhoto druhu.

Dlažba

ako vybrať podlahu - dlažba

Okrem dlhodobo obývaných miestností (spálňa, obývačka, detská izba) sa hodí snáď všade. Ide o veľmi estetickú voľbu, ktorá však môže pôsobiť chladne. Tento aspekt sa však dá odstrániť vhodne zvoleným podlahovým kúrením. V obchodoch nájdete rôzne motívy a vzory, potešia sa teda aj estetické duše. Vhodne sa kombinuje aj s inými druhmi podlahy, napríklad s parketami.

Lamino

lamino podlaha

V poslednej dobe čoraz populárnejšie vyhotovenie. Laminátové podlahy sú cenovo prijateľné, no zároveň esteticky atraktívne. Sú odolné, trvácne, dokážu pohlcovať hluk. K dispozícii máte aj pseudo-drevené vyhotovenie, ktoré je však v porovnaní s parketami chladnejšie. Nájdete obrovské množstvo vzorov, môžete sa teda vyblázniť do sýtosti. Platí, že čím kvalitnejší laminát, tým lepšie má technické vlastnosti, no zároveň aj vyššiu cenu. Pre veľmi zaťažované (komerčné priestory, chodby) sa odporúča väčšia hrúbka laminátovej podlahy aspoň 7-8mm.

Veríme, že sme vám trošku poradili ako vybrať podlahu do vášho vysnívaného bývania 😉

Leave a reply