ako vynoviť kúpeľňu

Ako vynoviť kúpeľňu bez stavebných úprav?

Vizuál vašej kúpeľne vás už omrzel a vy uvažujete, ako ju oživiť bez časovo náročných úprav. Prinášame vám niekoľko inšpirácií, s ktorými to docielite.

Vraveli vám, že na vynovenie kúpeľne treba kompletne vybúrať vaňu, obiť tie vaše zastaralé kachličky a natiahnuť nové omietky. Aby toho nebolo dosť, máte si ich ozdobiť aj novými obkladačkami a dlaždicami. Áno, toto je klasický postup, ako renovovať kúpeľňu, no pokiaľ si to interiér nevyžaduje, oživiť ho môžete aj inak.

Vyhrajte sa s dekoráciami a farebnými možnosťami na neutrálnom podklade. Vytvorte si svoj osobný štýl, ktorý vás bude charakterizovať. Či už kúpeľňu budete ladiť s prírodnými prvkami, alebo jej doprajete vintage štýl, s vhodnými dekoráciami ju dokážete oživiť podľa vašich preferencií. Máte v obľube industriálne prvky? Nič vám nebráni v tom, aby ste si interiér podľa nich zariadili. Perfektne celkový priestor doladia aj trčiace rúrky, vďaka ktorým si môžete vytvoriť kúpeľňu podľa predstáv.

Máte v obľube čisté geometrické línie a symetriu alebo by ste si chceli kúpeľňu zariadiť vo vidieckom štýle? Doprajte jej nový náter a vynovte ju s rôznorodými dekoráciami. Zvýrazniť ju môžete aj vymaľovaním steny, ktorá sa nachádza oproti dverám. Výrazne sa bude v priestore vynímať a bude pôsobiť kontrastným dojmom.

Nebojte sa tmavých farieb

Je zaužívaným pravidlom, že v malej kúpeľni či toalete je lepšie siahnuť po striedmych farbách, kým pri väčšom priestranstve sa môžete skutočne vyhrať. To však už neplatí. Experimentovať môžete aj v malých priestoroch. I keď sa osvedčila biela, jemné pastelové farby alebo tie zemité, nemajte obavy ani z tmavých farieb. Nebudú pôsobiť rušivo ani na štyroch stenách toalety, no kľúčom k úspešnej kombinácii je vyváženie farieb. K tomu poslúži voľba bielej sanity a konečný efekt dodá umiestnenie sviežich kontrastných dekorácií v inom odtieni. Pozor, s kombinovaním by ste to však nemali preháňať. Viacero farieb by mohlo pôsobiť priveľmi rušivo, obzvlášť v takých malých priestoroch.

tmavá kúpeľňa
Aj tmavé sfarbenie kúpeľne výrazne vplýva na jej celkový vizuál. (F.Schmidt / Shutterstock.com)

Schovajte fádne kachličky

Ako vyriešiť podlahu? Tieto kachličky vás už unavujú, no na nákladnejšie prerábky nemáte chuť ani financie. Siahnite po efektívnejšom riešení. Zvýraznite podlahu predložkami. Okrem estetickej funkcie sú zároveň aj praktické a jednou z výhod je, že pokiaľ vás po čase omrzia, ľahko ich nahradíte.

Malé priestory nie sú prekážkou

Ani obmedzenosť priestoru nemusí byť problémom. Pokiaľ vás limitujú metre, správnym riešením môžu byť vysoké a úzke skrinky. Tie perfektne vyniknú v obmedzenom priestore. Ak im dáte potrebný šmrnc vďaka žiarivým farbám, stanú sa jedným z ústredných prvkov kúpeľne.

Doprajte si umenie

Kúpeľňa a obrazy? Ak vám to nejde dokopy, zahoďte predsudky. V dnešnej dobe nie sú obrazy a umelecké fotografie neodmysliteľnou súčasťou iných miestností. Pokiaľ ich nezabudnete chrániť pred vlhkosťou, výrazne priestory kúpeľne s umením zaručene oživíte. Či už siahnete po minimalistických obrazoch alebo zvolíte jeden kontrastný, vhodne umiestnené umenie sa bude v kúpeľni len vynímať.

Stavte na harmóniu

Rastliny kúpeľnu nielenže oživia, ale výrazne zlepšia kvalitu vášho bývania. Prečo sa im teda strániť v kúpeľni? Pokiaľ patríte k tým, ktorí bývajú často odcestovaní, prípadne sa o rastliny nemáte ako starať, siahnite po ich umelom prevedení. Kvalitne spracované umelé kvety dokážu taktiež vynikajúco poslúžiť pri dotváraní interiéru kúpeľne.

Rastliny ponúkajú perfektné riešenie, ako môžete oživiť kúpeľňu. (NavinTar / Shutterstock.com)

Ústredný prvok každej kúpeľne

Kľúčovú rolu zohráva aj správny výber zrkadla. Či už potrebujete zrkadlo malé, veľké, alebo farebné, do zrkadla hľadíte dennodenne. Priťahuje pohľady a aj to je jeden z dôvodov, prečo by ste sa pri dekorovaní kúpeľne mali upriamiť najmä na zrkadlo, ktoré tu má podstatný význam. Vybrať si môžete z viacerých tvarov a štýlov. A dokonca ani priaznivci retro nábytku alebo milovníci škandinávskych krajín nebudú pri voľbe ukrátení.

Nezabudnite na dekor

Pokiaľ neuvažujete o výmene sanity, no aj naďalej chcete oživiť kúpeľňu, riešením sú rôzne ozdoby a dekorácie. Či už to budú výrazne farebne odlíšené poháriky na zubné kefky alebo iné kúpeľňové ozdoby ako napríklad pestrofarebné uteráky a osušky, viacposchodové stojany či kozmetické organizéry, s výberom tých správnych doplnkov prejde kúpeľňa výraznou zmenou.

Aj výber výrazne farebných doplnkov a dekorácií dokáže skrášliť kúpeľňu. (New Africa / Shutterstock.com)

Či už sa rozhodnete zakomponovať všetky úpravy, alebo vyskúšate len jednu, tieto zmeny a vychytávky vám dôkladne poslúžia pri vynovení kúpeľne. Spríjemnite si jej vizuál modernými doplnkami a štýlovými dekoráciami. Vy sa v nej budete cítiť príjemne a útulne, zatiaľ čo váš priestor bude vyzerať ako úplne nový.

Leave a reply