bývanie na Slovensku

Ako to je v skutočnosti s bývaním na Slovensku?

Bývanie na Slovensku je v posledných mesiacoch jednou z hlavných tém. Čoraz zhoršujúce sa podmienky, komplikované získavanie hypotekárnych úverov a tým a nižšia šanca zaobstarať si vlastné bývanie komplikujú život viacerým ľuďom. Ako je to ale v skutočnosti s bývaním na Slovensku?
Málo bytov v Bratislave a drahé podnájmy

Najčastejšou témou je nedostatok bývania v Bratislave. Väčšina pracovnej sily hľadá uplatnenie práve vo firmách sídliacich v hlavnom meste. Keď si tam dnes chce niekto nájsť prácu, automaticky tak musí hľadať aj bývanie. A tu narazí na problém. Nových nehnuteľností je v Bratislave málo, no záujem neklesá, ale naopak, zvyšuje sa. So zvyšujúcim sa dopytom rastú aj ceny nehnuteľností a tým aj ceny nájmov. Stačí sa spýtať ktoréhokoľvek realitného makléra a ten vám to potvrdí.

Pochopiteľne, ten, kto si chce nájsť dobrý podnájom, častokrát sa bude musieť uskromniť a bude si musieť nájsť spolubývajúcich. Utiahnuť drahé bratislavské nájmy nedokážete ani z bratislavských platov, ktoré sú vyššie ako platy ľudí žijúcich v iných mestách.

Ak hľadáte dobré bývanie v hlavnom meste, nájdete ho v centre. Počítajte však s tým, že aj napriek tomu, že budete bývať v centre, v ranných špičkách budú cesty plné a zdržaniam sa nevyhnete.

Problém budú mať najmä mladí ľudia

Nárast cien bytov a zdraženie podnájmov zaznamenali všetky mestá na Slovensku. Reality v Prievidzi, ale aj v iných slovenských mestách zaznamenali nárast cien. Či budú ceny rásť aj naďalej, uvidíme. Najťažšie to budú mať mladí ľudia, ktorí len začínajú pracovať, resp. single ľudia, ktorí sú na platenie sami a budú musieť utiahnuť nájom a platenie energií.

Kúpa vlastnej nehnuteľnosti bude znamenať zadĺženie sa na niekoľko desaťročí, čo je pre niektorých príliš frustrujúce a skôr si hľadajú podnájmy. Podnájmy by však mali byť dočasným riešením, pretože platiť cudziu nehnuteľnosť dlhodobo nie je príliš výhodné.

Leave a reply