altánok

Aké altánky sú vo svete populárne?

Záhradný altánok je pomerne obľúbenou záhradnou stavbou. Čoraz častejšie ho môžeme vídať ako súčasť záhrad či dvorov. Prináša so sebou hneď niekoľko výhod. Okrem toho že môže byť skvelým pomocníkom pri záhradných prácach, ponúka aj miesto na oddych či spoločný čas s rodinou a priateľmi. A nielen to. Altánok je záhradná stavba, ktorú môžete nájsť v rôznych prevedeniach, štýloch či dokonca aj umiestnený na menej tradičných miestach.

Záhradný altánok a jeho účel, prevedenie, ale aj umiestnenie záleží na zákazníkovi a jeho preferenciách. Či už máte veľkú záhradu, alebo na nej máte jazierko, alebo chcete aby bol váš záhradný altánok súčasťou nádvoria alebo vám slúžil ako garáž, vo výbere máte voľnú ruku.

Aké rôzne altánky teda môžete nájsť? Ako sa lepšie orientovať v širokej ponuke týchto záhradných stavieb? Pre lepšiu orientáciu sa môžeme podrobnejšie pozrieť na štyri skupiny:

  • účel,
  • materiál,
  • prevedenie a 
  • poloha záhradného altánku.

Svadobný obrad aj prístrešok na auto

Záhradný altánok má veľkú výhodu v tom, že je viacúčelovou stavbou. Preto, ak hľadáte pomocníka pre vaše záhradné práce, altánok je tou vhodnou voľbou. Môžete v ňom uskladniť vaše náradie, sadeničky či schovať kosačku pred dažďom. Ak si po záhradných prácach chcete oddýchnuť, aj na to vám záhradný altánok dokonale poslúži. Okrem toho, altánok sa po svete využíva aj ako miesto rodinných stretnutí, grilovačiek, párty či osláv. Dokonca, niektoré altánky slúžia aj ako miesto svadobných obradov. V poslednej dobe sa svadby v záhradách stávajú trendom. Záhradný altánok nájde využitie aj v prípade, že máte doma malé ratolesti. Altánok ponúka čas strávený vonku na čerstvom vzduchu, kde sa vaše deti môžu pokojne a bezpečne hrať pod vašim dohľadom na záhrade. Záhradný altánok je taktiež využívaný ako prístrešok pre auto. Predstavuje ochranu vozidla pred nepriaznivým počasím a zlými poveternostnými podmienkami a v zime uľahčuje nástup do vozidla, pretože ho nie je potrebné čistiť od snehu.

Drevená klasika či kombinácia materiálov

Keď sa povie záhradný altánok, väčšina z nás si vybaví drevenú záhradnú konštrukciu. Drevo je materiál, ktorý sa na stavbu altánku využíva najčastejšie. Aj napriek tomu, že si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a ošetrovanie, je veľmi obľúbeným materiálom. Vytvára pocit harmónie s prírodou a tým ešte viac podčiarkuje daný moment, či už je altánok určený na rekreáciu alebo oslavy. Drevo je prírodný materiál a hodí sa takmer do každého prostredia a jeho veľkou výhodou je, že je ľahko kombinovateľné s inými druhmi materiálov. Okrem dreva môže byť záhradný altánok vyrobený z kovu, plastu či kameňa alebo dokonca aj skla. Veľmi často môžete natrafiť aj na kombinácie rôznych materiálov. Napríklad tri drevené steny a jedna presklená s veľkým francúzskym oknom. Alebo kovová konštrukcia so sklenenými stenami. Prevedení a kombinácii materiálov záhradných altánkov je mnoho, záleží na zákazníkovi, aké má preferencie a na aký účel chce svoj záhradný altánok využívať. Drevené materiály pôsobia harmonizujúco, kým kovové či presklené zas vyžarujú eleganciu a pôvab. Kamenné altánky sú zas robustnejšie a hodia sa napríklad ako prístrešky pre vozidlá.

Kupola, zámok či kvetinové kráľovstvo

Záhradný altánok nemusí byť výhradne len stavbou so štyrmi otvorenými stenami a strechou, ako sa väčšinou vyobrazuje. Aj samotný tvar altánku je dnes už vecou preferencií a mnohokrát aj záhradného dizajnu. Záhradný altánok môžete nájsť aj ako okrúhlu stavbu, ale aj ako menšiu záhradnú stavbu, ktorá sa podobá už na menší domček. Záhradný altánok môže byť aj šesť či osemhranný s klasickou strechou alebo kupolou. Taktiež môže mať prevedenie ako malý záhradný zámok či kaštieľ alebo môžu byť jeho steny tvorené kvetinami či popínavými rastlinami. Záhradný altánok môže byť akýmsi záhradným kráľovstvom, ktoré môže byť vyzdobené rôznymi dekoráciami, rastlinami či závesmi.

Na umiestnení záleží

Altánok môže byť súčasťou záhrady, ale aj mať svoje čestné miesto niekde pri jazierku či dokonca aj uprostred lesa. Vo väčšine prípadov tvorí doplnenie záhrady či dvora, avšak nie je výnimkou ani ak svoj záhradný altánok umiestnite na menej tradičné miesto. Máte na záhrade rybníček či jazierko? Prečo si nevytvoriť pekné zátišie tým, že altánok umiestnite vedľa? Altánok by mal byť akýmsi kráľovstvom, ktoré si zaslúži svoje čestné miesto. Najvhodnejšie je, ak bude ďalej od zvedavých pohľadov susedov či okoloidúcich, aby ste si ho mohli nerušene a v súkromí užívať. Altánok môže stáť aj pred domom, v prípade, že je využívaný ako prístrešok pre auto.

Dnes natrafíte na množstvo záhradných altánkov v rôznych prevedeniach, na rôznych miestach a využívaných na rôzne účely. Altánok je stavba, ktorá so sebou prináša množstvo výhod. Ak sa rozhodnete, že bude tvoriť súčasť aj vašej záhrady, určite nebudete ľutovať. Altánok vyberajte podľa vlastných preferencií, zamerajte sa na účel, materiál, prevedenie ale aj na miesto, na ktoré altánok budete chcieť umiestniť.

Leave a reply