7 rád, ako v zime ušetriť na kúrení

Bŕŕŕŕ, to je ale zima! Nože, prikúr trošku! Nejeden z nás sa s niečím takým potýka každú zimu. Vonku je mráz, vietor nekompromisne duje, ale my si v interiéroch chceme užiť príjemné teplo bez desiatich vrstiev na sebe. Avšak kúrenie produkuje tepelnú energiu a tá stojí peniaze. Možno sa to nezdá, no nešetrné vykurovanie dokáže odhryznúť riadny kus z rodinného rozpočtu. My vám prinášame zopár rád a odporúčaní, ako sa dá v zime ušetriť na kúrení a vyhnúť sa nechutne vysokým účtom.
  1. Vetrajte s rozumom

Ak máte okná otvorené na vetračku nonstop, do miestnosti prúdi chladný vzduch a na jej vykúrenie je teda potrebné väčšie množstvo energie, čiže stúpajú aj náklady. Vetrajte radšej krátko, ale za to intenzívne. Otvorte dokorán okná aj dvere, s pomocou prievanu sa vymení vzduch v miestnosti aj za 10 minút a vy máte vyvetrané. Ak plánujete vetrať dlhšie, kúrenie úplne vypnite.

 

  1. Nekúrte zbytočne

Je naozaj potrebné, aby bolo počas celého dňa na chodbe tak teplo? Menej frekventované miestnosti nie je potrebné vykurovať nonstop, resp. v takej istej miere ako iné. Teplo by malo byť najmä tam, kde počas dňa trávite najviac času. Spálňa môže byť pokojne stiahnutá na polovicu, aj tak ju pred spaním vyvetráte, kúrenie teda stačí zapnúť po tom. Najteplejšie by mali byť obývačka, kúpelňa a detská izba.

 

  1. Skontrolujte tesnenia

Nenechajte nič na náhodu, pozorne si prezrite tesnenia okien a dverí. Unikajúce teplo je pohromou, ktorá sa prejaví na vysokých poplatkoch. Investícia do nového okna, prípadne dverí, sa formou ušetrených peňazí vráti pomerne rýchlo.

 

  1. Miestnosti temperujte

Ak trávite počas dňa väčšinu času v práci, resp. v škole, nemusí byť domácnosť vykurovaná naplno. Neznamená to však, že kúrenie úplne odstavíte. Následné opätovné zahriatie je energeticky náročné. Postačí keď znížite teplotu pri odchodu na čosi nižšiu úroveň, to isté platí aj pri spaní - nemusíte mať miestnosť 100% vykúrenú, keď spíte, postačí teplota, ktorá nebráni zdravému odpočinku.

ako ušetriť na kúrení - odvzdušnenie radiátorov

  1. Odvzdušňujte radiátory

Raz za čas je potrebné odvzdušniť vaše radiátory, prebytočný vzduch v nich zbytočne zvyšuje náklady.

 

  1. Izolujte potrubia

Ak bývate v dome a kotol máte v pivnici, kde je chlad, zaizolujte trúbky, ktoré z neho vedú. Nebudú teda zbytočne vydávať teplo do studeného prostredia.

 

  1. Zaobstarajte si termoventily

Na radiátory sa oplatí namontovať termoventily, ktoré budú kontrolovať vami zvolenú teplotu. Zbytočne teda nebude vykurovaná napríklad kuchyňa, v ktorej sa práve varí, prípadne miestnosť, kde počas dňa vo veľkej miere dopadajú slnečné lúče.

Leave a reply