upratovanie domácnosti

Upratovanie domácnosti - 4 pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať

Upratovanie domácnosti patrí medzi činnosti, ktoré síce robiť musíme, ale žeby sme ich mali ktovieako radi, to nedokážeme povedať. Aby ale upratovanie nebolo utrpením a zvládali sme ho bez najmenších problémov, mali by sme si osvojiť nasledujúce pravidlá.

1. Nábytok príliš nemáčajte

Pri čistení nábytku dávajte pozor na to, aby ste ho príliš nenamočili. Väčšina z nás síce používa čistiace prostriedky kúpené v drogérii. Nájdu sa ale aj takí, ktorí na čistenie nábytku nepoužívajú chemikálie, ale len vodu. Na tom nie je nič zlé. Problém je ale v tom, že handru, ktorou čistíme akýkoľvek nábytok, nevykrúcame dostatočne. Naučte sa handru máčať len zľahka, pretože keby ju neustále máčate celú a čistíte tým nábytok, časom by ste odpozorovali zmeny na nábytku. Napríklad detský nábytok z drevotriesky by sa začal postupne olupovať.

Na nábytok, ktorý je vlhký, nepokladajte vôbec nič. Pri upratovaní je bežné, že všetko z nábytku vyberáme. Keď nábytok pretriete vlhkou handrou, počkajte pár minút, kým povrch nábytku neuschne. Keby na nábytok, ktorý je ešte vlhký, niečo položíte, rátajte s tým, že vám začne vznikať pleseň.

2. Nábytok nedávajte úplne k stene

Akýkoľvek nábytok, či už sa jedná o obývacie steny, alebo nábytok v spálni, by nemal byť úplne pri stene. Je potrebné, aby stena, ale aj nábytok prirodzene dýchali. Ak nemáte dostatok miesta, neostáva vám nič iné len ukrojiť trošku miesta z izby a posunúť nábytok. Prečo ale takéto opatrenia? Pretože ak si nábytok nedáte úplne k stene, zabránite tak vzniku plesní, ktoré bývajú veľmi nepríjemné a spôsobujú zdravotné ťažkosti u obyvateľov domácnosti.

3. Čistite priestor aj pod nábytkom

upratovanie domácnosti

Pri upratovaní domácnosti nezabúdajte aj na čistenie priestoru pod nábytkom, pretože práve tam sa nahromadí veľké množstvo prachu, ktoré môže dráždiť dýchacie cesty členov domácnosti. Ak máte doma alergika, tým dupľom sa snažte čistiť aj tento priestor. Ak máte pod nábytkom krabice, v ktorých sú uložené hračky na diaľkové ovládanie, bábiky a rôzne iné hračky vášho dieťaťa, prejdite aj povrch týchto krabíc. Raz za čas vyberte celý obsah (najlepšie cez leto) a vyumývajte ich nielen zvonka, ale aj zvnútra.

4. Pri upratovaní vetrajte

Aby sa vám po domácnosti nevíril prach a nedráždil dýchacie cesty, skúste čo najviac vetrať. Počas leta je to samozrejmosť. Horšie je to ale počas zimných mesiacov, kedy každý jeden sused v okolí kúri a dymí. Neumožňuje vám vyvetrať bez toho, aby ste nemali miestnosti úplne zadymené. Korigujte vetranie. Snažte sa vetrať vždy len vtedy, keď sa nachádzate v blízkosti, najlepšie v danej izbe. Počítajte ale s tým, že sa budete musieť poriadne obliecť. Inak by ste nachladli.

Leave a reply